Svjedoci smo da u glavnom gradu Bosne i Hercegovine sve manje ima rave partya, ali i bilo kojih oblika partya elektronske muzike.

Kako saznajemo, razlog za ovakvo ponašanje tržišta i scene jesu učestale redukcije vode, ali i samo vrijeme u kojima se one dešavaju. Jer, kako kažu iz neformalne grupe partijanera, raveovi i elektro partyji se najčešće dešavaju u vrijeme od nešto prije ponoći, pa do ranih jutarnjih sati.

“Kako da partijamo? Kad? Možda da krenemo oko devet ujutro? Pa sve i da to uradimo, na nekim područjima imamo i dnevne redukcije. Znate li vi koliko se vode troši kad se partija. Plesanje i zadavanje uzima baš većinu postojeće tečnosti u organizmu, a oni nama vodu zavrnu. Jedna flašica vode od 0.2l košta tri marke. Mi obično kupimo jednu flašicu pa poslije dosipamo u WC-u. Jedna moja kolegica partijanerka je predlagala da nosimo od kuće u kanisterima, ali to tako nije fensi kad se ide u noćni provod. Pa ne možemo baš svi izlaziti po ovim turbo varijantama i piti do iznemoglosti, mora neko i malo urbanije da se ponaša. Mislim da ću se preseliti u Zenicu”, rekla je Mdmina Karahasanović, partijanerka iz Sarajeva.

Osim loše klupske scene, ova situacija sa vodom utječe u mnogome i na mikroekonomiju glavnog grada Bosne i Hercegovine koja je usko vezana za scenu i dešavanja u sklopu iste.

Reagovalo je i Udruženje sumnjivih poduzetnika “Ekser” koje se požalilo na okolnosti u kojima moraju da rade.

Osim što moramo da se borimo sa pravnim okvirom ove države, nema regulatorne agencije za uspostavljanje cijena i fer poslovanja, nema tolerancije, ganja nas policija, konkurencija koristi oružje i još evo i ova voda. Kako mislite da radimo bez vode? Neće ljudi po kući plesati uz kanistere. A osim toga, znate li vi da od ovoga živi skoro dvije hiljade porodica u Sarajevu? Pa naravno da ne znate, dobro smo mi to organizovali he he. Ja bih apelovao na Kanton Sarajevo da, ako ništa uredi tu vodu, a za ostalo ćemo se dogovarati u narednom periodu”, rekao je Armin Blenda, iz Udruženja “Ekser”.