Uporedo s radovima na sanaciji havarisane pruge, radnicima ovog saobraćajnog preduzeća uprava je naložila da poskidaju sav reklamni materijal s tramvaja i najkritičnijih tačaka u gradu, gdje su ovakve saobraćajne nesreće najčešće. S hamalima GRAS-a zatekli smo i marketing menadžera koji nadgleda radove.

“Ova kompanija je poznata po prezaposlenosti, lošim kadrovima, zastarjelosti vozila, neadekvatnoj putnoj infrestrukturi, ali smo zato u velikim finansijskim problemima. Budući da marketinški prostor kojim raspolažemo ima veliki potencijal, uprava je donijela odluku da to adekvatno i iskoristi. Dakle, vijest o nesreći objavljuju domaći i regionalni mediji, slike s mjesta nesreće obiđu cijeli svijet, pa zašto to ne iskoristiti“, pita se PR GRAS-a Selim Maglajlić.

Svim kompanijama koje vozila i objekte uz tramvajsku prugu koriste za promociju svojih proizvoda već su poslane ponude s novim cjenovnikom.

Za najnovija donirana vozila cijena reklama ostaje ista. Međutim, da biste oblijepili neki od 20 najstarijih tramvaja koji i dalje saobraćaju sarajevskim šinama sada ćete morati platiti i do pet hiljada maraka više.

Za enterijer u kojem ste za plakat mjesečno plaćali 500 KM, sada ćete morati izdvojiti oko 2.000, ali bi vozači potencijalno opasnih vozila nosili i majice s vašim logom. Ukoliko možete izdvojiti deset milja mjesečno imat ćete priliku da se reklamirate na raskrsnicama i tramvajskim stanicama gdje se nesreće dešavaju gotovo svakodnevno.