Direktor Boračkog zadružnog saveza FBiH, Halil Sulejmanović zbog svog porijekla odlučio je da napravi Udruženje janjičara Bosne i Hercegovine. Kako navodi Sulejmanović, njegovi motivi su čisti i veoma altruistične prirode, jer je osjetio da su janjičari i svi oni koji su se tada borili za tadašnju državu veoma malo cijenjeni.

“Prije svega, želim istaći da ja na ovu poziciju imam potpuno pravo zbog svog porijekla. Moj pra pra pra pradjed je bio u janjičarima, te na taj način, neovisno o tome što sam ja rođen 1992. godine, ja imam i pravo, ali i moralnu obavezu da udružim sve potomke nekadašnjih janjičara. Da ne bude zabune, to u tom momentu nije bila okupatorska vojska, već oficijelna državna vojska ovih prostora. Niko ne može osporiti priliku koju su ljudi dobijali kroz tu službu. Poređenja radi, to vam je kao kad bi sada mladi iz BiH išli u Rusiju da budu u vojsci, pa tamo dobili priliku za nešto što ovdje nikad ne mogu postati. Mehmed paša Sokolović je najbolji primjer takve jedne dobre prakse. Osim toga, i današnje Osmansko carstvo, tj. Turska, je naša majka i trebamo se prema njoj odnositi s poštovanjem”, rekao je Sulejmanović u svom uvodu.

U nastavku svog izlaganja, obrazlažući svoju odluku, Sulejmanović je govorio o motivima koji su ga nagnali da učini ovakav potez.

“Ja sam se dugo omišlja da napravim ovako nešto, ali moji kao suza čisti motivi su me nagnali da ipak odlučim da napravim ovaj potez. Naime, ono što sam ja vidio kao prednost jesu dvije stvari. Prije svega, u budžetima BiH, Federacije BiH, ali i Republike Srpske, te nekih kantona postoje fondovi za boračke organizacije. A kako su te komisije rigorozne u svojim procjenama projekata, ja kao mlad i sposoban čovjek sam odlučio da dadnem svoje znanje kako bi ti fondovi došli u ruke onih kojima pripadaju. Bilo bi diskriminatorno da sada BiH daje podršku borcima samo iz posljednjeg rata, tako da ćemo, ja čvrsto vjerujem, povući nešto i za janjičare. S druge strane, hvala Bogu i našem Predsjedniku Izetbegoviću, imamo odlične odnose s Turskom, a i tamo sigurno ima nekih fondova za očuvanje osmanske kulturne baštine. Stoga sad igramo na dva terena”, zaključio je Sulejmanović.

Kako saznajemo, i na ovoj poziciji direktora udruženja će biti volonterski, a možda će prihvatiti još i pozicije projektnog koordinatora, menadžera i sličnih pozicija koje bi Sulejmanović rado obnašao volonterski, ali u projektnoj implementaciji to nije moguće, pa će morati nevoljko prihvatiti plaću.