Vlade dva bh. entiteta počele su rano sinoć pregovore u vezi sa kolektivnim štrajkom. Njihovi zahtjevi su jasni: neće prestati štrajkati dok građani ne prestanu sa zahtjevima, i neće nikom polagati račune kako troše i šta rade.

Na današnjoj sjednici u Brčkom intezivan razgovor vodio se oko prijedloga domaćina, Vlade BD, da se zahtijeva da ih niko ne pita što nisu nešto uradili i da niko ne ocjenjuje njihov rad. Ovakav prijedlog biće upućen na doradu i Savjetu ministara, koji će razmatrati o kolektivnom štrajku.

Ova će rasprava kasnije doći do oba doma Parlamenta BiH, do četiri doma entitetskih parlamenata, potom do vlada i skupština 10 kantona, i do skupština svih opština.

Nešto malo ljevice u susretu dviju vlada, zamrlo je nakon prve pauze za kafu, nakon diskusije treba li uključiti i mjesne zajednice. Postavilo se pitanje: treba li uopšte narod da zna da mu Vlada ide u štrajk, koja će štampa to prva izvijestiti, ko će od toga napraviti marketinški blok u dnevniku, i šta će građani uopšte uraditi kad to saznaju.

U diskusiji nakon prve pauze i prije ručka, dobili su sve odgovore na ta pitanja. Budući da nije bila spremna da se raspravlja sa desnicom, odlučili su odmah da ostatak dana provedu u šetnji gradom. Nakon trosatne pauze za ručak vratili su se tvrdeći da su sve obišli.

Predložili su da nastave gdje su i stali sa idejom o kolektivnom štrajku, te da sljedeća sjednica bude u Ženevi ili Parizu, da imaju šta obilaziti tri sata. SNSD se zalagao da to bude Pariz, tvrdeći da je SDA već bio u Parizu, kad je Dejton potpisivan, da oni nisu nikad i da je red da odu. Troškovi reprezentacije to ionako pokrivaju, samo je pitanje lokacije. Ne bude li Pariz destinacija sljedećeg zajedničkog sastanka, Republika Srpska pozvaće se na pitanje vitalnog nacionalnog interesa i uložiti veto na kolektivni štrajk.

Politički, situacija je potpuno jasna: niti entiteti bez Savjeta ministara mogu u štrajk, niti Parlament BiH može o tom odlučiti bez svih ostalih nivoa u FBiH.

Sve i da im je ideja razumna, dosadašnjim tempom trebalo bi im osam godina da jedna odluka na državnom nivou dođe do sprovođenja.

Sve sličnosti sa realnošću napisane u ovom tekstu Šatro.info objavljuje zato što ne postoji nijedan kvalitetan tabloid koji bi ovakve stvari uočavao. Ovaj tekst napisan je uz podršku kompanije Google, preko platforme “Drive” za Zapadni Balkan