Nakon vijesti da je dogovor između Ministarstva komunalne privrede i infrastrukture Kantona Sarajevo i Načelnika općine Istočno Novo Sarajevo Ljubiše Ćosića, da višak vode sa Tilave prebace na Vodovod i kanalizacije Sarajevo kako bi se građani mogli okupati i poslije famoznih 11 sati uvečer, Vlada KS je počela sprovoditi anketu među građanima “Ko (ne)želi srpsku vodu”.

Ipak, kako kažu iz Kantona Sarajevo, odluke i želje građana se moraju poštovati i prihvatiti, te se stoga sprovodi anketa u kojoj će se građani izjasniti o želji da piju vodu druge nacionalnosti, te će se spram rezultata te ankete odlučiti o daljnjoj saradnji između dva grada i dva vodovoda.

“Mi želimo da znamo da li građani žele piti vodu druge nacionalnosti, pa da znamo da li ćemo nastaviti sa dogovorima oko ove međunacionalne saradnje. Šta ako mi sad kažemo da će recimo voda s Tilave dolaziti u terminu od 23:00 do 01:00 i građani je ne budu htjeli koristiti, jer je srpska. Onda se može desiti da ta voda ostane u sistemu i da se pomiješa s bošnjačkom vodom koja se pušta oko 05:00 ili 06:00 sati ujutro. Onda se građani mogu žaliti ne samo na nedostatak vode i redukcije nego i na ugrožavanje vitalnih nacionalnih interesa od strane svoje vlasti, što je nedopustivo”, rekao je Ministar komunalne privrede i infrastrukture KS, Senad Hasanspahić.

I mi smo pitali građane, da li žele srpsku vodu u svojim cijevima, a Sarajevo je pokazalo svoju multikulturalnost po ko zna koji put.

“Što šta fali? Neka srpske vode. Mi u suštini nemamo ništa protiv Srba. Ako će skinuti makar ove dnevne redukcije, mi ćemo biti zadovoljni, a to ko je koje vjere, nacije, to nas ne zanima”, rekao je jedan od prolaznika.

Svoj komentar dao je i gradonačelnik grada Sarajeva, Abdulah Skaka, riječima: “Lijepo od naših komšija što oni hoće da nam dadnu vode. Možemo mi nešto uraditi za njih, primjera radi, organizovati neki koncert srpske muzike, može Ceca doći na Koševo ili nešto tako. Bunit će se malo ljudi, ali ništa ozbiljno se neće desiti.”