U Bosni i Hercegovini građani se već danima guše u smogu, sitnim česticama, sumpor dioksidu i ugljen monoksidu. Zvaničnici su prethodno bili nemoćni da pronađu rješenje i konačno izađu na kraj s ovim dugogodišnjim problemom.

Bilo je tu različitih preventivnih mjera upozorenja. Preporuka ograničenih izlazaka, pogotovo za djecu, trudnice, stare i hronične bolesnike. Zatim par-nepar auta na ulici, skraćivanje nastave, subvencioniranje javnog prevoza, nošenje zaštitnih maski, ali sve su to privremene mjere koje ni blizu nisu riješile problem zagađenja zraka.

Ipak, kako kažu zvaničnici, alarmantna situacija ih tjera da budu inovativniji. Nakon epizoda pripravnost i upozorenje, došli su na ideju da u svim zagađenijim bh. gradovima uvedu novu – epizodu zimski san.

“Epizoda pripravnost je podrazumijevala brojna ograničenja, ali bezuspješno. Epizoda upozorenje također. Nismo znali kako da se nosimo s ovim problemom, narod nam umire. Onda smo zaključili da je zagađenje najizraženije u zimskom periodu i došli do rješenja kako da zaštitimo zdravlje građana – to je zimski san. Dakle, nekad tamo u oktobru se pozatvaramo u naše domove i ne izlazimo do aprila”, rekla je federalna ministrica okoliša Edita Đapo.

Rečeno je da ova epizoda ne podrazumijeva izmjene režima saobraćaja, zdravstva, školstva, rada, generalno organizacije života građana. Zvaničnici kažu da se taj segment totalno ukida.

“To znači da će se raditi od kuće, učiti od kuće, liječiti kod kuće. Građani su dužni da se hitno namire, navuku svega, od brašna do lijekova, neka se griju na šta hoće, jer konsekvenci po zdravlje nema kad nikoga vani nema. Građanima bih savjetovao da u periodu epizode zimskog sna ne provjetravaju svoje domove, jer ozbiljno mogu ugroziti svoje zdravlje. Radnicima u javnom sektoru, zdravstvu, gradskom saobraćaju, prosvjeti, omogućit ćemo isplatu doprinosa za period kada ne budu na poslu, a za realni sektor se i ne brinemo, jer ga svakako nema”, rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija.