Svakog ponedjeljka u 36 sedmici, ili kako je u narodu učestalije, prvog ponedjeljka u septembru, ulice su prepune dječje graje i roditeljskog kokuzluka.

Naime, početak nove školske godine iznenadio je mnoge škole koje su pisale našoj redakciji. Potpuno neočekivano se nije pojavilo na hiljade prvačića iz za sada nepoznatih razloga. Kako smo uspjeli doznati, priča se da je to rezultat masovnog odlaska ljudi iz Bosne i Hercegovine ali to do izlaska ovog teksta još nije potvrđeno.

Prema izjavama nastavnika, koji su još uvijek u šoku, vidna je panika, jer ne znaju koga poučavati i kako će se ovo pitanje odraziti na njihove sindikalne članarine. Da li sada trebaju plaćati istu sindikalnu članarinu ili po broju učenika. Učiteljice iz jedne osnovne škole rekla nam je da je očekivala barem dvoje ove godine, jer ih je prošle imala troje.

No, stižu nam odmah dobre vijesti. Agilni obrazovni autoriteti, njih 13, se jutros skupilo kako bi reagovali na ovu još nerazriješenu misteriju. Njima se pridružio i Institut za demografiju, potpuno nepozvan.

Kako saznajemo, ministarstva obrazovanja su odlučila da jedna od reakcija koja će ublažiti ovaj šok, ide u tom smjeru da se djeca, već u sljedećem polugodištu upisuju na „veresiju“.

Svi roditelji, čija djeca još nisu napunila jednu, dvije, tri, četiri ili pet godina su dužni upisati djecu u najbližu školu. Iako ona, de facto, neće ići u školu do svoje šeste, ona se moraju voditi na listama da bi nastavnici imali normu.

Institut za demografiju je odlučio podržati ovu akciju, pokretanjem vlastite kampanje pod nazivom „Ka`š rađati“. Njihov mobilni tim će po svim bosanskohercegovačkim ulicama presretati tinejdžerke i pitati „Koliko imaš godina, k`aš se udavati i k`aš rađati?“. Ako tinejdžerke daju bilo kakvu naznaku da će se udavati i rađati ili samo rađati, specijalni tim će ih privoditi do najbliže škole kako bi upisali nepostojeće dijete na veresiju. Dužni su se javljati Institutu svaki vikend poslije grada.

Poučno za kraj. Pred prvačićima se jutros pojavio zadatak da naprave razliku između „besplatno“ i „džaba“. Jedan od prvačića govorio je i za naš portal. „Ja sam to pokušao učiteljici objasniti ovako. Mi idemo u školu besplatno, ali džaba“.

Svim roditeljima koji još uvijek žive u BiH želimo sretan početak nove školske godine. Svim tinejdžerkama „K`aš rađati?“.