Napadi na novinare postali su normalna stvar u našoj zemlji. Napadnuti novinari veoma rijetko dočekaju da se njihovi napadači provedu pred lice pravde što je frustrirajuće. Kako bi jednom zauvijek stali u kraj ovom problemu policijska tijela na nivou cijele države uskladili su broj dozvoljenih napad na novinare u toku jedne godine.

“Mi više ovo ne možemo izdržati to odmah da vam kažem. Svako malo javi nam se neki novinar i kaže da su ga napali neki nepoznati ljudi. Mi se stvarno potrudimo da nađemo napadača, ali rijetko kada uspijemo jer po pravilu niko ništa nije vidio. Zbog toga smo danas sjeli fino na nivou cijele države i dogovorili se oko dozvoljenog broja napada na novinare u toku jedne godine koje nećemo ni istraživati. Napadi na novinare su postali normalni u BiH i nema smisla da svi skačemo na noge kad neko novinaru šamar opali”, rekao je Inspektor Sjena, predstavnik policijskih tijela RS-a.

Iz policijskih tijela poručili su da će ovaj broj varirati u zavisnosti od povreda koje napadači budu nanosili novinarima.

“Naravno da ne možemo imati neki fiksni broj napada, ali možemo imati okvirni broj koji ćemo tolerisati. Ako neko novinaru nanese teške tjelesne povrede i još sve to izađe u javnost mi ćemo taj slučaj istražiti. Lakše tjelesne povrede nećemo ni razmatrati sve dok broj napada na novinare ne pređe dvadeset u toku jedne godine. Kada budemo imali dvadeset napada to je već ozbiljno i mora se početi sa nekim vidimo istraživanje i pokušaja pronalaska izvršioca. Mislim da ovo i nije neki prevelik broj jer smo ove godine toliko napada imali prijavljeno već u februaru”, poručio je Adem Protokol, inspektor MUP-a Kantona Sarajevo.