Potencijal zimskog turizma u našoj zemlji apsurdno je naglašavati. Sama olimpijada je pokazatelj koliko zapravo ova grana turizma može privući brojne posjetitelje u našu zemlju.Iz ZOI 84 kompanije su itekako svjesni ovih potencijala, te se truda da konstantno ulažu kako bi postizali bolje rezultate.
“Zima na našim olimpijskim ljepoticama je u jednu ruku sinonim naše zemlje, u koji moramo konstantno ulagati. Sam sadržaj nije dovoljan ukoliko naša ekipa ne vlada terenom. Upravo zbog toga smo se odlučili kupiti nove modele pičiguza, kako bi sve naše ekipe imale maksimalnu mobilnost, te da mogu djelovati što efikasnije. Motorne sanke i slična prevozna sredstva su gabaritna, teško se probijaju kroz masu, te u krajnjoj liniji ugrožavaju da nekoga ozlijede prilikom kretanja kroz gužvu. Pičiguzi su laki, efikasno se kretati sa njima kroz masu, te se mogu nositi sa sobom u momentima kada ih ne koristite”, rekao je Refko Smajić, koordinator timova za podršku na terenu kompanije ZOI 84.
Pičiguzi modela T-712-O, zadnje je čudo tehnike po pitanju ove vrste transporta u svijetu. Model koji će zasigurno dosta poboljšati kretanje na terenu.
“T-712-O je kvalitet Švedske proizvodnje, ispitan na svim vrstama terena. Od bljuzge pa do dubokog i gustog snijega, on jednostavno ima nesmetano kretanje i prilagođava se svim uslovima. Također je dobro otporan na kamenje, ukoliko naletite na stazi. Težak svega 50 grama, naše ekipe će imati priliku da ga uvijek neometano nose sa sobom i koriste po potrebi. Također treba dodati da je ovo ekološka vrsta transporta, obzirom da ne ide na gorivo kao motorne sanke ili neki drugi zastarjeli modeli za zimski transport”, dodao je Smajić.
Pičiguzi će biti dostavljeni na Bjelašnicu i Igman, te će dežurne ekipe imati na raspolaganju da ga koriste tokom dežura. Bitno je naglasiti da je strogo zabranjeno nositi pičiguze kući da se djeca igraju nakon završene smjene.