Prema zvaničnoj statistici, troškovi državnog aparata Bosne i Hercegovine, su zvanično prestigli BDP svih članica G8 zajedno. Ovaj podatak ne samo da je ibret za domaću javnost, već i za svjetsku vodeću politiku.
“Obzirom da sam lider najrazvijenije države svijeta, mi vodimo monitoring procesa rasta i razvoja svih ostalih zemalja. Kako smo i sami zaustavili agresiju na Bosnu i Hercegovinu, tako što smo kreirali Dejtonski mirovni sporazum, ovu državu smatramo našom saveznicom i pomno pratimo šta se tamo dešava. Ali nakon ovog podatka mi je zaista fascinantno kako su ovi ljudi uspjeli da se održe sve ove godine a da ne propadnu kao država”, ističe predsjednik SAD-a, Donald Trump.
Trump je istakao da će sve članice G8 doći u našu zemlju, te na licu mjesta se uvjeriti kako stvari ovdje funkcionišu na terenu iz prve ruke.
“Dogovorit ću jedan sastanak vodećih lidera u Sarajevu, da se pobliže upoznamo sa njihovom situacijom. Niko tada nije mogao pretpostaviti da bi Dejtonski mirovni sporazum mogao postati poligon za državni posao, mislili smo da će se ovaj narod okrenuti kapitalizmu ali nisu izgleda do kraja. Doduše to su pravile demokrate tako da me ne čudi da ima grešaka. Ali svejedno tim ljudima treba dole otići i lično čestitati, umjetnost je da plivaju u takvim uslovima, a realno više troše nego što mi uspijemo sačuvati”, dodao je Trump.
Planirano je da se konferencija članica G8 održi u januaru, gdje bi pored predstavnika velikih sila, učestvovali i predstavnici kako javnog, tako i privatnog sektora, ekonomski analitičari i stranački lideri.