Svečanom akademijom u Banja Luci na kojoj prisustvuju i predsjednik RS Milorad Dodik i njegovo preosveštenstvo arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski Gospodin Irinej, Republika Srpska obilježava 1. mart kao dvijestotinedrugu godišnjicu povratka Napoleona Bonaparte sa prognanstva na ostrvu Elba.
Event se održava u sklopu projekta Obnove kulturne baštine Francuske, Peći, Raške i Kosmeta koju finansira HKD Napredak, jer se SPC previše izula za Sretenje i Dan Republike.
Prema navodima udžbenika “Istorija za treći razred gimnazije”, Napoleon Bonaparta, upravitelj, imperator i glavni baja postrevolucionarne Francuske se na današnji dan vratio iz prognanstva na ostrvu Elba nametnutog mu od zlonamjernih neprijatelja. Nakon ovoga usljedilo je još stotinu dana više-manje uspješne tranzicijske vladavine, prije nego što se vatikanski namjesnik vratio na svoje.
Akademija se održava u prepunoj Sportskoj dvorani Borik, uz sasluženje svih arhijereja Srpske pravoslavne crkve od Vladivostoka do Šri Lanke, i ambasadorsko-konzularnih predstavnika RS u Rusiji i inostranstvu. Manifestaciju će blagosloviti patrijarh, a nakon obraćanja njegovog veličanstva, predsjednika Dodika i predstavnika bonapartističkog pokreta Francuske uslijediće kulturno-umjetnički program. Čitaće se francuska revolucionarna poezija XIX vijeka, isječci iz Igoovih “Jadnika” i Napoleonovo pismo Karađorđu u cjelosti.
“Ovo je veliki dan za srpski narod u zemlji i rasejanju, koji pokazuje svu širokogrudost i svetrepereću kulturu svetrajanja srpskog kulturnog imperativa. O tome se pišu doktorati i postdoktorati, poput onog profesora Deretića, pa i romani poput onih genijalnog Ćosića, ali svedeno u nekoliko riječi – dok u Federaciji slave skučenu i unitarnu Bosnu i Hercegovinu, mi slavimo svesrpsku civilizaciju svijeta. Srpski narod u Francuskoj s radošću proslavlja ovaj dan, a svaka radost Srba u svijetu je i radost Republike Srpske“, rekao je Predsjednik Srpske Milorad Dodik. Emir Kusturica nije održao govor jer, kako kaže, poslije ovakve naracije Predsjednika na Andrićevom jeziku, besmisleno je išta reći.
Izložba trešnjevih topova iz Prvog srpskog ustanka takođe je dio manifestacije, a KUD “Kolo” iz Beograda izvešće eksperimentalnu koreografiju “Srpska marseljeza”. Građani su, privučeni besplatnim parkingom, namamljeni na ulice ovog kišnog dana, i tako svojim velikim brojem od čak 2500 grla uveličali ovaj događaj.
“Nakon ovoga Francuska, Republika Srpska i Rusija konsenzusom će doći do rješenja zajedničke zastave, na radost svih frankofonih Slovena od Napoleona do danas.” naglasio je Dodik tokom obraćanja.