Manji entitet u Bosni i Hercegovini, uputio je globalni dopis svim pokrajinama u svijetu, kako bi se formirao jedan savez u kojem bi se uzajamno pomagale i bile saveznici. Na ovaj način vlasti u Republici Srpskoj pokušavaju ojačati međunarodnu saradnju i napraviti teren za nezavisnost.
“Vidite da nam se obruč steže i da sve više jakih država nam nameće sankcije. Bojim se da se još dugo nećemo moći boriti protiv toga, i da je potrebno da preokrenemo situaciju u svijetu. Postoje mnoge pokrajine ili slične administrativne jedinice u svijetu, koje ne prihvataju vlast svoje države do kraja i koje traže određeni stepen autonomije. Zato je važno da se držimo zajedno i da pokušamo formirati koliko-toliko relevantan faktor u svijetu za pregovore”, istakao je Milorad Dodik.
U ovom savezu kako navodi neće biti važno kojem bloku pokrajina pripada, koja je vjera ili ideologija dominatna na tom prostoru, već je cilj isti-ojačati sebe na štetu države kojoj pripadaju.
“Mnoge pokrajine su u finansijskim problemima zbog svojih antidržavnih politika, i zato je važno da međusobno trgujemo, pružamo podršku i eventualno djelujemo ukoliko neka bude napadnuta. Poziv je zaista otvoren od srca svima i želimo da napravimo savez od istoka Azije pa sve do zapada Amerike, od sjevera do juga ko god želi, neka pristupi nama”, dodao je Dodik.
Ne znamo koje će sve pokrajine prihvatiti ovaj sporazum, ali već znamo da je Sandžak odbio ovakav poziv, jer ne žele da rade protiv interesa države Bosne i Hercegovine, iako imaju veliku želju da rade protiv interesa Srbije.