Priča o usvajanju državnog budžeta za 2020. godinu ulazi u finalnu fazu. Za usvajanje budžeta vezane su brojne bitne i egzistencijalne stvari, poput funkcionisanja sistema na državnom nivou, ali, u posljednje vrijeme je za ovo pitanje vezano i održavanja izbora, koji su već prolongirani za 15. novembar.
Iako bi državni parlamentarci trebalo da ga usvoje već na sjednicama Zastupničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, postoji inicijativa da se sačeka, kako bi se amandmanski djelovalo u ključnom segmentu ovog budžeta, a to je pitanje službenih putovanja.
Već je formirana grupa parlamentaraca koja je u toku dana među kolegama dijelila peticiju da se u ovogodišnji budžet ugradi posebna stavka koja bi konačno tretirala i status ljubavnica na službenim putovanjima.
„Svjesni kompleksnosti situacije u kojoj se Bosna i Hercegovina i njene institucije nalaze, prinuđeni smo na ovoj sjednici hitno i promptno reagovati, kako i ova godina ne bi donijela neizvjesnost prilikom naših službenih putovanja. Posljedice pandemije virusa COVID-19 itekako su se odrazile i na naša službena putovanja, ali to nije alibi predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti da nastave diskriminirati jednu vrlo bitnu populaciju kadje u pitanju ova važna stavka, a to su ljubavnice“, navodi se na početku peticije koju je, kako saznajemo, podržala većina stranaka u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Također, ideja oko koje se složila većina podrazumijeva da se u budžetu za 2020. godinu za službena putovanja planira oko 50 miliona konvertibilnih maraka. U peticiji se navodi da je povećanje izdataka za ovu stavku obećano još prošle godine u rebalansu budžeta, ali da su ta obećanja pala u vodu.
„Želimo da liderima stranaka koje participiraju u državnoj vlasti kažemo da smo mi o ovom pitanju u parlamentu složni, bez obzira na naše stranačke, nacionalne, vjerske ili bilo koje druge animozitete. Pristali smo na ovakve plate, regrese, paušale, odvojene živote, dnevnice, tople obroke, ali vam nećemo dozvoliti da kalkulišete ili manipulišete stvarima kao što su službena putovanja. To je nešto što je u smislu reprezentativnosti naše zemlje ne smije biti upitno. Na tim putovanjima ponosno predstavljamo našu zemlju, razvijamo bilateralne i multilateralne odnose, gradimo i popravljamo imidž u svijetu, i na koncu, to je nešto što je u historiji parlamentarizma normalno i poželjno bilo. Mi se toga ne stidimo“, stoji u peticiji.