Univerzitet u Sarajevu i sve članice Univerziteta u Sarajevu danas su potpisale sporazum o provedbi novog programa pomoći studentima iz socijalno ugroženih porodica. Program ‘’Plati sam svoju stipendiju’’ donosi nekoliko načina stipendiranja studenata koji do sada nisu bili praksa u BiH, a tiču se dugoročnog ulaganja studenata u same sebe.
‘’Plati sam svoju stipendiju je vrhunski isplaniran i ekonomski stabilan program koji pomaže i studentima i fakultetu. Za samo 800 KM po semestru studenti imaju priliku stipendirati sami sebe sa full plaćenim troškovima studiranja, svim profesorima i studentskom službom, a 100 KM od svakog studenta ostaje u zajedničkom fondu iz kojeg će se stipendirati najbolji aktivisti političkih partija u zavisnosti od toga kojoj partiji pripada koji fakultet’’ kažu iz UNSA-e.
U cijenu stipendije ne ulaze knjige, prijave, ispitne liste, takse, biblioteka i ostale manje uplate koje, kako smatra fakultet, svim mogu biti dostupne ako se malo potrude. ‘’Osigurali smo sve osim tih nekih još 90 maraka u prosjeku troškova koje plaćaju pored stipendije. Dakle, godišnje uplatite 1600 KM godišnje na posebni račun fakulteta sa naznakom ‘’za moju stipendiju’’ i fakultet za vas preuzima organizaciju plaćanja svih troškova, i omogućava vam besplatno studiranje od tog momenta. Dokaz o uplati kasnije možete koristiti kao referencu za ‘društveno odgovorno i kolegijalno ponašanje’ prilikom zapošljavanja. Koji poslodavac ne voli da vidi da ste nekoga stipendirali tokom fakulteta.’’ dodali su iz UNSA-e
Posebna ponuda dat će se studentima bez jednog roditelja, koji za 900 KM mogu dobiti i dva besplatna dodatna roka.
‘’Zahvalni smo fakultetima i Univerzitetu što su nam dali ovakvu priliku. Zasigurno ću platiti svoju stipendiju, jer su mi cijene školovanja postale prevelike, a ovako ne plaćam školovanje već stipendiju sama sebi i onda meni Univerzitet daje besplatno školovanje. Potez hvale vrijedan’’ kaže nam jedna studentica.
Drugi student dodaje: ‘’Svakako ću platiti, jer plaćam sve što fakultet kaže da treba. Mislim, plaćao sam dva lista papira po 2 marke dok su se kupovale ispitne liste, zašto ne bi ovo’’