Apsolutna nestašica za ugostiteljskim osobljem u Bosni i Hercegovini, mogla bi totalno ugasiti ovu djelatnost, zbog čega su vlasti odlučile da zaštite preostali broj konobara pod svaku cijenu.
“Alarmantni su posljednji podaci koji govore da je u Bosni i Hercegovini ostalo svega oko 15.000 konobara, i to onih pravih, školovanih i obučenih za ovu profesiju. Postoji određeni procenat studenata koji to rade sezonski ali to nije konobar. Većina njih je otišla u zapadne zemlje i sada imamo ozbiljnu prijetnju da kompletno ugostiteljstvo bude dovedeno u propast zbog ovoga. Prema posljednjim statistikama, imamo preko 100.000 registrovanih ugostiteljskih objekata u Bosni i Hercegovini, dakle jedan i po konobar bi trebali raditi po jednom objektu što je ravno nemogućem”, rekao je Faris Tacna, predsjednik udruženja ugostitelja Bosne i Hercegovine.
Ovo udruženje je predložilo zaštitu konobara, tako što će ih se proglasiti ugroženom vrstom, i prema kojima će trebati postupati sa krajnjom pažnjom i poštovanjem.
“Ne smijemo dozvoliti da nestanemo i bez ovih 15.000, jer bi to bio potop ove branše. Morali bi se svi preusmjeriti na samousluživanje što bi bila katastrofa. Svi koji imaju konobare zaposlene, tačnije tog jednog i po, moraju mu dati minimalnu platu od 5.000 KM, i da njegova smjena ne traje duže od tri sata, kako se ne bi puno zamarali. Vikendom rad možemo zaboraviti jer im treba vrijeme za opuštanje. Ovako ćemo sve raditi dok se njihovo brojno stanje ne popravi”, dodao je Tacna.
Plan je da se u narednih godinu dana određeni broj studenata trajno prekvalifikuje i osposobi za ovaj poziv trajno, kako bi se vratili u zlatno doba minimalaca i neprijavljenih konobara kada se postigne traženi broj.