Nakon što je usvojeno u Skupštini Republike Srpske da će kineski jezik ući u nastavni plan i program, odmah su određena pravila učenja novog predmeta.
“Kineski jezik je trenutno najmasovniji na svijetu, a mi želimo da budemo u korak s vremenom i jačamo naš obrazovni sistem. Iz tog razloga smo se odlučili na kineski jezik, s tim da ćemo napraviti određene modifikacije, kako bi bilo lakše učenicima savladati učenje”, rekla je Mirjana Šupić, predsjednica osnovnoškolskog odbora Republike Srpske.
Jezik će se učiti na ćirilici, dok će pisanje kineskog pisma biti izučavano tek u završnim razredima osnovne škole.
“Ćirilica je naše pismo, naša historija, kultura i naslijeđe. Mi ćemo nju ubaciti gdje god je to moguće. Naša djeca imaju pravo da pišu ćirilicom koji god jezik žele, niko im neće uskratiti pravo na to. Naš narod je krv prolio za svoju slobodu, i mi ćemo biti ponosni Srbi i pisati ćirilicom gdje god da smo i kome god se obraćali. Nek Kinezi nauče ćirilično pismo ako hoće da nas razumiju šta im pišemo na kineskom. Ako ne baš me briga, to je njihova stvar. Mi ćemo i arapski jezi pisati na ćirilici ako nam je volja, to nam niko ne može zabraniti”, rekao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik, koji je podržao ovu inicijativu, te izdvojio sredstva u iznosu od 50.000 KM, kako bi se osigurali prevodioci koji bi omogućili prevod kineskog pisma na ćirilicu.