Milorad Dodik na sve načine pokušava da skrene s teme kada je u pitanju njegov sudski proces, i da pronađe dlaku u jajetu za koju bi se mogao uhvatiti. Novi zahtjev se prema njegovim riječima, odnosi na osnovna ljudska prava zagarantovana ustavom.

“Pošto vidim da ova svita od sudaca i tužilaca igra pod političkom palicom Sarajeva, ja neću odustati od toga da tražim svoja prava. Jedno od osnovnih prava koje imam je da me se tretira u skladu s mojim nacionalnim osjećanjima. Dakle ja sam Srbin i želim pored toga što hoću da svi dokumenti koje dobijem budu na ćirilici, da mi se također obraća na ekavici. Ja činjenica prvi ne govorim ekavicom ali želim da mi se Sud tako obraća, jer je to pravo koje imam po ustavu”, rekao je Dodik.

Iako navodi da je skeptičan da će ova njegova želja biti uslišena, i dalje će biti istrajan u borbi za svoja prava pred sudom u Sarajevu.

“Ne vjerujem da će mi ispuniti ovo pravo jer oni samim ovim procesom krše ustav i ono što je propisano Dejtonom. Ovo je jedan politički proces što sam rekao od početka, ali moje je da igram na ovu kartu do kraja. Ukoliko je pogaze, samo mi daju argumente da otvorim novo poglavlje, dignem bunu protiv Bošnjaka i Bosne, i krenem u nezavisnost Republike Srpske, koju svi očekujemo sve ove godine”, dodao je Dodik.

Dodikov je plan da što duže razvlači finalni dio sudskog procesa, i da tako kupi dodatno vrijeme kako bi pripremio svoj veliki plan o nezavisnosti, i eventualnom pridruživanju Republici Srbiji.