Snijeg u aprilu je ko zna koji put, uz pomoć opreme i ljudstva iz susjednih zemalja, pomogao pri gašenju brojnih požarišta u BiH. No, svjesni da snijeg ne može uvijek, pogotovo ne u julu ili augustu pomoći pri rješavanju ovog redovnog problema predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva odbrane i civilnih zaštita morali su naći rješenje kako bi požarima stali ukraj.
Desetine miliona za kupovinu boljih, novijih i efikasnijih helikoptera i kanadera trenutno nemaju u svojim budžetima. Međutim, u naizgled bezizlaznoj situaciji došlo je do prijedloga koji ulijeva nadu. Naime, Civilna zaštita Federacije BiH je predložila da se izradi aplikacija koja bi to kompjuterski obavljala.
„S lijepim vremenom opet dolaze problemi, otvaraju se nova žarišta, da ne kažem klasteri. Zaključili smo da su helikopteri u koje se uzdamo svih ovih godina stari više od četiri decenije. Vidjeli smo kako u vrijeme pandemije sve online funkcioniše bez problema, online komuniciramo, radimo, privređujemo, zašto ne bismo i djelovali na terenu. Ovaj milionski tender podrazumijeva da nam se jave pojedinci, firme, svi oni koji su spremni izraditi jednu platformu koja bi nam omogućila da od kuće djelujemo na svim žarištima u BiH“, kaže Fahrudin Solak, načelnik Federalne uprave Civilne zaštite.
Predstavnici Civilne zaštite Republike Srpske zdušno su prihvatili ovaj projekat i podržali ga aplauzom, pošto para nemaju. Ministarstva su također za, samo da se ne dira državi budžet, jer će pandemijska kriza otpuhati sve domaće i strane pare.
„Zaista sjajan prijedlog, jer, vidite, sad se preko tih aplikacija svašta može, čak i ratovati. Kolega Solak voli kupovati te igračke, pa smo njemu i ostavili da vodi posao oko tendera i nabavke opreme. Nadamo se samo da neće kupiti nekog novog četverotočkaša, dron ili brze čale, toga se brate nakupovao. Nećemo se baviti detaljima, svakako mi ni marke nećemo dati. Bitno nam je da su naši helikopteri parkirani u hangarima, jer, ko bi to servisirao, točio, vozio“, pita se ministar odbrane BiH Sifet Podžić.