Od danas pacijenti koji dolaze na fizikalne terapije na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu se mole da sami sebe masiraju, a terapeuti koji rade sa pacijentima će istovremeno da peru podove KCUS-a, te da eventualno pacijentima omoguće ultrazvučni i strujnu terapiju.

“Neophdno je da naše resurse rasporedimo na pravi način i da ih iskoristimo kako treba. To konkretno znači da terapeuti koje smo zaposlili na odjelu Ortopedije unutar KCUS-a sada mogu imati dovoljno vremena da počiste i opremu koju koriste, ali i sve podove i ostale instrumente koji se koriste prilikom fizikalne terapije. Na ovaj način ćemo moći da smanjimo broj ljudi koji rade na održavanju čistoće i generalno sačuvamo dio budžeta koji imamo. Pacijente molimo za saradnju, jer će ovo na koncu najviše njima pomoći. Bitno je da znaju da će tokom prve terapije terapeuti njima objasniti na koji način treba da sami sebe masiraju, te će oni to moći da rade sami svaki naredni put. Na ovaj način naši pacijenti će znati kako prvo sami sebi da pomognu, pa onda da traže pomoć od drugih. Naravno, mi ćemo ih pratiti prvi put kad se budu masirali čisto da znamo da se neće povrijediti, a kasnije će svakako sve i sami znati” – rekao je za naš portal PR KCUS-a, Adnan Uhljeb.

Ovakva praksa održavanja fizikalne terapije bit će uvedena od početka naredne sedmice, a KCUS apeluje da njihovi pacijenti ovakvu praksu prihvate kao nešto što je normalno i što će se uskoro početi dešavati i u razvijenijim zemljama od Bosne i Hercegovine.